تبلیغات
موسسه تحقیق و توسعه طب سنتی اسلامی - اثر درمانی حجامت
موسسه تحقیق و توسعه طب سنتی اسلامی
سلامتی هدیه الهی است
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این فضا فرصتی برای تحقیق و ترویج و توسعه طب سنتی اسلامی و مشاوره و درمان با طب سنتی اسلامی توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد ناصر انتصاری از شاگردان پروفسور خیراندیش است. امیداست با یاری خداوند و مدد روابات اسلامی و تجربه ارزشمند طب سنتی اسلامی ، قدم هایی هر چند کوچک در حفظ نعمت سلامت مردم عزیز کشور اسلامی برداریم.

مدیر وبلاگ :محمد ناصر انتصاری
نظرسنجی
آیا دردرمان بیماری ها به طب سنتی اسلامی مراجعه می کنید؟


حجامت در درمان نسبی و کامل سردردهای عصبی و میگرن، تقویت بینایی چشم، فشارخون و رفع غلظت خون، چربی، قند و اوره خون، بیماری‌های پوستی و خارش بدن، آبله مرغان، نقرس، سکته قلبی و مغزی، افزایش قدرت ایمنی بدن، آرتروز و رماتیسم، آسم، سرفه و تنگی نفس، سوء هاضمه و ورم معده، کنترل بیماری‌های اعصاب و روان، دیسک کمر و کمردرد، لکنت زبان، برخی از انواع سرطان، سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا، زردی نوزادان، ضعف و ناتوانی جسمی، عفونت لوزه و ... تاثیرگذار است.

خواص درمانی حجامت

 پیامبر خدا (ص) فرمودند: «اگر در چیزی شفا باشد، در تیغ حجام و در خوردن عسل است.»

 امام صادق (ع) فرمودند: «بهترین چیزی که با آن به مداوا می پردازید، حجامت کردن، دوا را بر بینی ریختن، حمام نمودن و حقنه کردن ( وارد کردن داروی مایع از طریق رکتوم ) است.»

از جمله خواص درمانی اثبات شده وتجربه شده حجامت

1- برطرف کردن انسداد عروق وپیشگیری از سکته های مغزی وقلبی

2-  تنظیم ترکیبات خون، کاهش چربی وکلسترول، تری گلیسرید وقند خون و رفع غلظت خون

3- درمان سردردهای شدید مانند میگرن وسینوزیت، آرامش اعصاب، افزایش هوش وحافظه، قوت بینایی وجلای چشم

4- درمان ناراحتی های پوست وخارش بدن، جوش، کهیر، لک و پیس صورت وآلرژی ها

5- درمان آسم، تنگی نفس، واریس، رماتیسم، دیسک کمر، آرتروز و بسته شدن دریچه قلب

6- تقویت  و واکسینه بدن در مقابل سرماخوردگی  و ویروس های بیماری های مختلف و مسمومیتها

7- درمان ریزش موی سر وهمچنین تقویت رشد موها

8- بهبود در اندام های بدن، رفع قولنج، بی حالی، کسلی، سنگینی بدن، اسپاسم عضلات، بهبود بیماری های زنان و...

حضرت علی (ع) فرمودند: «همانا حجامت بدن را سالم و عقل را استوار می نماید.»

 به تجربه ثابت شده است که حجامت در اطفال و کودکان موجب افزایش رشد قد و وزن، رفع لاغری، بی اشتهایی، ضعف، تقویت سیستم ایمنی و دفاعی و بالاخره کاهش اختلالات رفتاری و بی قراری و پرخاشگری در ایشان می شود. در کتب طب سنتی، جهت درمان زردی ( یرقان فیزیولوژیک ) چند خراش کوچک سطحی در لبه و پشت لاله گوش نوزاد تجویز شده است. در گذشته حجامت نقش واکسیناسیون فعلی را برای کودکان داشته است و مقاومت آنها در برابر بیماری ها توسط حجامت زیاد می شده است. مثلاً رازی در کتاب « الجدری و الحصبه » از حجامت جهت واکسیناسیون افراد زیر 14 سال در برابر آبله نام برده است. عده ای نیز معتقدند حجامت در سنین بلوغ موجب کاهش پرخاشگری و سایر عوارض بلوغ می شود .

امروزه علی رغم پیشرفت روز افزون علم و ساخت داروهای شیمیایی باز هم شاهد بروز بیماری های جدید ولاعلاج می باشیم که این امر خود بیانگر ناکارآمد بودن یا ناکافی بودن طب جدید به تنهایی است وبه همین دلیل بشر امروز لاجرم باید بپذیرد که طب سنتی که نتیجه هزاران سال تحقیق وتجربه علما ودانشمندان در طول تاریخ بشر بوده است می تواند هنوز هم بعنوان عاملی موثر در پیشگیری ودرمان انسان باشد و در جهت تکمیل یافته های طب جدید وکلاسیک که بر گرفته از طب سنتی می باشند  همچنین به تکامل علم پزشکی و بهبود وضعیت درمان در جامعه کمک شایان ذکری نماید.

ثابت شده که حجامت برای پیشگیری و درمان حدود 70 بیماری اثربخش است. به عنوان مثال در حجامت عام ایجاد التهاب بین دو کتف توسط بادکش و فراخوان سلول‌های دفاعی موجب تحریک سیستم ایمنی و خروج سلول‌های ایمنی نابجا شده و به دنبال آن عملکرد سیستم ایمنی تنظیم می‌شود. از سوی دیگر حجامت ترافیک لنفاوی را با ایجاد فشار منفی کنترل کرده و باعث افزایش حرکت لنف می‌شود. این مساله با توجه به این نکته که پیش‌درآمد آسیب‌های سلولی التهاب‌های نابجاست از اهمیت خاصی برخوردار است. در طب کلاسیک برای درمان بسیاری از این مشکلات داروهای ضد‌التهابی استروئیدی یعنی انواع کورتون‌ها و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل انسایدها تجویز می‌شود که عوارض جانبی زیادی دارند و در عین حال در مواردی کم‌نتیجه دیده شده‌اند. حجامت اثر ضددرد ویژه‌ای دارد به طوری که بلافاصله پس از حجامت بیمار احساس سبکی و نشاط می‌کند و تمام دردها از بدن او دور می‌شود. در واقع حجامت با آزاد کردن مواد ضددرد مانند اندورفین می‌تواند به خوبی درد را کاهش دهد. همچنین هنگامی که درد در عضوی از بدن به دنبال مشکلات عروقی، غلظت خون یا نقص در سیستم خون‌رسانی به وجود آمده باشد حجامت با تحریک جدار مویرگ و مکش منفی لنفاتیک‌ها، گردش خون در بدن بویژه عضلات را تقویت می‌کند. این اثر بدون انجام خون‌گیری یا همان حجامت گرم وخشک نیز مقدور است. بدین ترتیب که با مکش گرم در لیوان‌های خاص و گذاردن آن روی مناطق دردناک بویژه در قسمت عضلانی آن، خون‌رسانی عضو بهتر و در نتیجه دردهای حاصل از ایسکمی برطرف می‌شود. به علاوه حجامت با کاهش غلظت خون اکسیژن‌رسانی را بهبود می‌بخشد و فشار را از قلب و ریه رفع می‌کند.

حجامت روی بیماری‌های مغز و اعصاب هم تأثیرات شگرفی دارد. به عنوان مثال در بیماری‌هایی مانند افسردگی که به علت کاهش ترشح نوروترانسمیترهای نوراپی نفرین و سروتونین در سیناپس‌ها به وجود می‌آید حجامت می‌تواند درمان‌کننده باشد زیرا با تاثیر روی نوروترانسمیتر‌های مغز کمبود یا بیش‌بود ترشح این مواد را کنترل می‌کند. سروتونین علاوه بر اثر ضدافسردگی در درمان میگرن و اختلالات خواب نیز تاثیر بسزایی دارد. کتابی در مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به نام کتاب گزارش 106 بیماری منتشر شده که شامل اطلاعاتی درباره نوع بیماری، مشخصات بیمار، سیر درمان و پزشک معالج او است. این کتاب در واقع سند مکتوبی از اثر‌بخشی طب سنتی است، اما به طور کلی باید گفت حجامت در زمینه افزایش کلسترول و دی‌گلیسیرید خون، دیابت غیروابسته به انسولین، اوره بالا، فشار خون غیرطبیعی بالا یا پایین، غلظت خون بالا، مسمومیت غذایی و دارویی، سردرد میگرنی، تنگی رگ‌ها، اعتیاد به مواد مخدر، افسردگی، سنگینی سر، اسپاسم عضلانی، رشد ناکافی و کوتاهی قد، لاغری، واریس، کمردرد، آرتروزها، آکنه و بثورات پوستی، کهیر، آفت دهان، ریزش مو، پرمویی بدن، گر گرفتن بدن، تاری دید، خواب‌رفتگی و بی‌حسی عضلات، بیماری‌های تناسلی زنان، ناهنجاری‌های عصبی، کم‌اشتهایی، کم‌هوشی، فراموشکاری، جوش صورت، سکته قلبی، مالیخولیا و سرماخوردگی مکرر درمان قطعی است.


نوع مطلب :
برچسب ها : درمان درحجامت، سردرد عصبی و میگرن، بیماری های پوستی و خارش، سکته مغزی و سرطان، فشار و غلظت و قند و اوره خون، بیماری اعصاب و روان، بیماری تنفسی و آسم و سنگ کلیه و صفراء،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 22 تیر 1394
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
script language="javascript" type="text/javascript" src="http://abzareh.ir/varoone/clock.js">
Untitled Document
دریافت کد خوش آمد گویی